2022-06-06

„Znikający” kandydaci zmorą pracodawców. Co z tym zrobić?

Wysyłają CV, zgadzają się na proponowane warunki i umawiają się na rozmowę rekrutacyjną czy nawet dzień próbny. Wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik, gdy nagle… po prostu się nie pojawiają. Mowa oczywiście o „znikających” kandydatach do pracy.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowy rekrutacyjne?

Często otrzymują lepszą ofertę pracy od konkurencji, do której również wysłali swoje CV. Zdarza się także, że warunki pracy u aktualnego pracodawcy ulegają nagłej poprawie w momencie, gdy uświadamia on sobie, że jego pracownik składa wypowiedzenie.

Przyczyną tzw. znikających kandydatów może być też to, że często aplikują na oferty pracy pod wpływem chwili. Spontanicznie decydują się także na rozmowę rekrutacyjną, choć nie są do końca przekonani do Twojej oferty. Nim nastanie dzień Waszego spotkania, zdążą już uzmysłowić sobie swój błąd i dlatego rezygnują.

Ponadto, dla znikających kandydatów często nie wszystkie kwestie dotyczące zatrudnienia są jasne i zrozumiałe. Brak przejrzystości firmy sprawia, że wolą oni szukać zawodowego szczęścia gdzie indziej, niż dopytywać o szczegóły.

Część kandydatów, którzy nie pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych, wychodzi także z założenia, że o stanowisko w Twojej firmie z pewnością ubiega się wiele osób i nawet nie zauważysz ich nieobecności. Musisz wziąć pod uwagę również przypadki, w których osoby aplikujące do pracy, nie były na poważnie zainteresowane Twoją ofertą – być może chciały tylko sprawdzić swoje szanse na zatrudnienie.

Natomiast znikający na okresie próbnym kandydaci mogą być sygnałem, że otrzymane od Ciebie informacje o charakterze pracy nie pokrywają się z rzeczywistością, atmosfera w zespole jest kiepska lub wydarzyło się coś, co sprawiło, że zdecydowany na pracę kandydat zmienił zdanie. Warto się temu przyjrzeć.

Jak zapobiegać znikającym kandydatom do pracy?

Nie na wszystkie przyczyny znikających kandydatów masz wpływ, możesz jednak w wielu sytuacjach znacząco zmniejszyć skalę tego zjawiska. Jak? Podpowiadamy!

Otwarta, zrozumiała i szczera komunikacja to naprawdę podstawa i już od pierwszej rozmowy. Twoja oferta pracy powinna zawierać wszystkie istotne z perspektywy pracownika informacje. Im mniej niejasności, tym większa szansa na zdecydowanego i pewnego swojej decyzji kandydata do pracy.

Wielu kandydatów znika, bo nie zaangażowało się jeszcze w funkcjonowanie Twojej firmy i jest im po prostu wszystko jedno, czy marnują Twój czas. Spróbuj więc już na początku rekrutacji budować w kandydacie poczucie, że to może być „jego” miejsce pracy. Przedstaw mu pozostałych pracowników, opowiedz o przyszłych zadaniach i podejmowanych inicjatywach w ramach Twojej firmy.

Jeśli CV kandydata szczególnie przypadło Ci do gustu, to nie rób z tego tajemnicy i wspomnij mu o tym. Dzięki takiej postawie dajesz jasno do zrozumienia, że interesuje Cię jego kandydatura. Ludzie w takiej sytuacji są o wiele mniej skłonni do znikania bez słowa. Czują się wyróżnieni i zaczynają się angażować, a jak wiesz – jest to niezwykle istotny haczyk podczas rekrutacji.

Spróbuj wprowadzić przyjazną atmosferę zarówno przy pierwszym telefonie do kandydata, jak i podczas rozmowy rekrutacyjnej (o ile do niej dojdzie). Dzięki rozładowaniu napięcia i prowadzenia rozmowy w swobodnym tonie, ośmielisz swojego kandydata do zadawania pytań i zyskasz możliwość rozwiania jego wątpliwości, dotyczących ewentualnego zatrudnienia.

Dzięki temu masz szansę dowiedzieć się, na czym stoisz. Kandydaci często biorą udział w kilku rekrutacjach jednocześnie. Warto wiedzieć o tym zawczasu, bo to świetna okazja, by porozmawiać z kandydatem o tym, co jest dla niego najważniejsze w potencjalnej pracy (zarobki, dobry dojazd, elastyczne godziny pracy, możliwość rozwoju itd.). Być może możesz zaproponować mu to, co stanowi dla niego priorytet? Taki kandydat z pewnością nie zniknie.

Podkreśl, że wystarczy wiadomość SMS. Wielu znikających kandydatów kierowanych wyrzutami sumienia postanowi w ten sposób odwołać swoją rozmowę rekrutacyjną lub uprzedzi Cię o niepojawieniu się w dniu próbnym. Ty zyskasz trochę czasu, a oni czyste sumienie. Dobre i to. 

W idealnym świecie znikających kandydatów po prostu by nie było. W rzeczywistości stanowią jednak coraz poważniejszy problem, z którym przychodzi mierzyć się pracodawcom. Warto znać i stosować wymienione wyżej praktyki, aby zaoszczędzić sobie czasu i co tu dużo mówić… nerwów.

A jeśli mimo to przyjdzie Ci szukać pracownika „na już” czy też #OdZaraz to wiedz, że na dryg.pl szybko i intuicyjnie dodasz ofertę pracy. A my, zaraz po opublikowaniu Twojej oferty, przedstawimy Ci proponowanych kandydatów, których możesz zaprosić do rozmowy.