Porady

Strona główna / Porady / 9 pytań, których nie należy zadawać w czasie rekrutacji

9 pytań, których nie należy zadawać w czasie rekrutacji

9 pytań, których nie należy zadawać w czasie rekrutacji

Prowadzisz rekrutacje w swojej firmie? Stoi przed Tobą trudne zadanie. Musisz jak najwięcej dowiedzieć się o potencjalnym pracowniku. Jednocześnie nie możesz zadać mu pytań tzw. niedozwolonych.

O co nie pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Rozmowa kwalifikacyjna daje sposobność do lepszego poznania kandydata. Nie każde pytanie jest jednak dozwolone. To, o co możesz zapytać, jest określone w Kodeksie pracy. Są to m.in. podstawowe dane osobowe, informacje o doświadczeniu zawodowym czy bezpośrednio dotyczące zatrudnienia na konkretnym stanowisku w Twojej firmie.

Spotkanie musisz przeprowadzić więc tak, aby zyskać wiedzę o tym człowieku. Jednocześnie nie możesz jednak naruszać jego prywatności. Nie powinien on też czuć, że jest dyskryminowany. Nie wiesz, jakich pytań nie zadawać podczas rekrutacji? Podpowiadamy!

1. Stan cywilny

Zastanawiasz się, czy pracodawca może pytać o życie prywatne? Nie, ponieważ zabrania tego prawo i wiedza ta nie jest niezbędna do podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Wielu rekruterom nie przeszkadza to jednak w pytaniu m.in. o stan cywilny kandydatów. Często potencjalni pracownicy zamieszczają taką informację w CV. Nie jest to jednak wymóg, a ich dobra wola. Pamiętaj! Nie pytaj „Czy jest Pani/Pan po ślubie?”, „Czy jest Pani panną/Pan kawalerem?”, „Czy jest Pani wdową/Pan wdowcem?

2. Potomstwo

Dzieci, a zwłaszcza ich wybryki, są jednym z tematów pozwalających szybko nawiązać nić porozumienia. Niech nie korci Cię jednak, aby pytać o potomstwo potencjalnego pracownika. „Czy ma Pani/Pan dzieci?” jest jednym z przykładów, o co nie pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Pytaniem, które jest jeszcze gorzej odbierane przez kandydatów i absolutnie nie powinno paść, jest: „Czy planuje Pani/Pan potomstwo?”. Zdecydowanie najczęściej rekruterzy zupełnie bezprawnie stawiają je kobietom. Uważaj na nie. Zadając je, musisz liczyć się m.in. z zarzutem dyskryminacji.  

3. Orientacja seksualna

Kolejnym tematem z listy „Jakich pytań nie zadawać w czasie rekrutacji” jest orientacja seksualna. Wiedza na temat sposobu życia i intymnych wyborów potencjalnego pracownika nie jest Ci potrzebna do oceny, czy nada się on na konkretne stanowisko. Pamiętaj, nigdy nie pytaj: „Jakie ma Pani/Pan preferencje seksualne?”. Twój rozmówca po takim pytaniu nie tylko nie musi odpowiadać. Może też podać firmę do sądu.

4. Poglądy polityczne

Jakich pytań nie zadawać podczas rekrutacji? Z pewnością tych dotyczących poglądów politycznych. Podobnie jak w przypadku wiary, miejsce pracy nie powinno być areną debat politycznych. Pamiętaj, że rekruter nie ma dyskutować z kandydatem. Twoim zadaniem nie jest także dobór osób o poglądach spójnych z Twoimi. Nie zadawaj więc pytań takich jak: „Jakiej partii politycznej Pani/Pan kibicuje?”, „Na kogo Pani głosowała/Pan głosował w ostatnich wyborach?”. Zwróć uwagę na to, że w firmie z pewnością wspólnie działają osoby o odmiennych poglądach.

5. Niekaralność

Informacją prywatną, nazywaną też wrażliwą jest również ta dotycząca niekaralności. Nie możesz o nią zapytać osoby, z którą przeprowadzasz proces rekrutacyjny. Przeszłość kryminalna lub jej brak nie powinny być istotne przy wyborze potencjalnego pracownika. Nawet jeśli kandydat czy kandydatka byli kiedyś karani, odbyli już swoją karę. Nie możesz ich dyskryminować. Nie pytaj więc: „Czy była Pani/był Pan karany?”. Wyjątek od tej zasady stanowi rekrutacja do służb mundurowych.

6. Przynależność do związków

Tematem zabronionym jest też przynależność do związków zawodowych. Wielu pracodawców potwierdza, że wolałoby przyjmować do pracy osoby niezrzeszone w związkach. Nie ma jednak miejsca podczas rekrutacji na pytania w stylu: „Czy należy Pani/Pan do związków?”, „Czy planuje Pani/Pan założyć w naszej firmie związek zawodowy?”, „Czy w poprzedniej pracy działała Pani/działał Pan w związkach?”. Drążenie tego tematu podczas rekrutacji może wiązać się z posądzeniem o dyskryminację.

7. Członkowie rodziny

Nie powinno Cię również interesować życie rodzinne potencjalnych pracowników. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej skup się więc na uzyskaniu informacji o wiedzy, doświadczeniu czy kompetencjach tej osoby. Nie próbuj się za to dowiedzieć więcej o członkach jego rodziny. Jakich pytanie nie zadawać? „Gdzie uczą się Pani/Pana dzieci?”, „Czym zajmuje się Pani mąż/Pana żona?”, „Co partner/partnerka sądzi o pomyśle zmiany pracy?” to zawsze nieodpowiednie pytania. Jeśli zatrudnisz tę osobę, z pewnością z czasem poznasz więcej szczegółów z jej życia prywatnego.

8. Stan majątkowy

Kolejnym tematem, który lepiej przemilczeć, jest stan majątkowy kandydata. Wyobraź sobie, że Ciebie ktoś zapyta w sytuacji formalnej np. „Ile ma Pani/Pan oszczędności?”, „Gdzie Pani/Pan mieszka – w domu czy w mieszkaniu?”. Nieprzyjemne uczucie, prawda? Co więcej, temat ten jest zabroniony podczas rekrutacji. Jeśli więc wpadniesz jakimś cudem na pomysł zdobycia informacji o stanie posiadania kandydata, ugryź się w język.

9. Stan zdrowia

Podczas rozmów kwalifikacyjnych masz do czynienia z osobami zarówno sprawnymi fizycznie, jak i z różnego typu deficytami np. ruchowymi. Jakkolwiek nie interesowałaby Cię historia zdrowotna takiej osoby, nie masz prawa o to pytać. Nie możesz też kierować do potencjalnych pracowników pytań takich jak: „Czy jest Pani zdrowa/Pan zdrowy psychicznie?”, „Czy dotychczas często przebywała Pani/przebywał Pan na zwolnieniu L-4?”.

Wiesz już, jakich pytań nie zadawać podczas rekrutacji. Pamiętaj, że wymienione wyżej tematy dotyczą życia prywatnego kandydatów. Ich poruszenie może być odebrane jako dyskryminacja.

dryg znajdź pracownika

Znajdź pracownika na dryg.pl

  • 3 darmowe ogłoszenia w każdym miesiącu
  • generator treści ogłoszenia
  • możliwość porównania oczekiwań kandydatów (stawka, forma zatrudnienia)
  • natychmiastowa widoczność ogłoszenia w serwisie wraz z logo firmy
  • automatyczna dostępność ogłoszenia w agregatorach ofert pracy oraz na Facebooku i w Google Ads

Dodaj ogłoszenie za 0 zł

dryg kontakt