Porady

Strona główna / Porady / Duża rotacja pracowników – jak jej zapobiec?

Duża rotacja pracowników – jak jej zapobiec?

Duża rotacja pracowników – jak jej zapobiec?

Duża rotacja pracowników w firmie to koszty, a zdarza się, że i nieprzyjemności. Dlaczego ludzie odchodzą? Co, jako Pracodawca, możesz zrobić, aby temu zapobiec? Podpowiadamy!

Jak wynika z analiz ekspertów ds. HR, na odejście pracownika z firmy wpływają dwa rodzaje czynników: czynniki zachęcające i czynniki odpychające. I o ile na czynniki zachęcające do zmiany pracy (takie, jak np. lepsza propozycja od konkurencji) nie masz wpływu. To czynniki odpychające w dużej mierze zależą właśnie od Ciebie i sposobu zarządzania firmą. W wielu przypadkach wysokiej rotacji pracowników można zapobiec – a jak wiadomo, o wiele lepiej (i taniej) jest właśnie zapobiegać, niż „leczyć” skutki nieustannego wdrażania w obowiązki nowych pracowników

Warto zastanowić się nad wewnętrznym funkcjonowaniem Twojej firmy – przemyśl najczęściej zgłaszane przez pracowników problemy i przyjrzyj się im bliżej. Wniknij w struktury swojej firmy i spróbuj przeanalizować powody, przez które Twoi pracownicy odchodzą.

Dobrym pomysłem są np. anonimowe ankiety wśród pracowników na temat warunków pracy i tego, jak ją oceniają. Coraz częściej praktykuje się również rozmowy z odchodzącymi pracownikami. Mogą Ci one przynieść wiele wartościowych informacji.

Póki co, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na ograniczenie wysokiej rotacji w Twojej firmie. Pamiętaj, by jak najszybciej zacząć wdrażać zmiany, jeśli nie chcesz stracić wykwalifikowanych pracowników, którzy u Ciebie pracują.

Jak zapobiec dużej rotacji pracowników?

·       Odpowiednie stawki i adekwatne wynagrodzenie

Dbaj o to, aby proponowane przez Ciebie wynagrodzenie było adekwatne do zajmowanego przez pracownika stanowiska, jego kwalifikacji i doświadczenia. Orientuj się w stawkach, jakie obowiązują w Twojej branży. Ich zaniżanie, nawet nieświadome, może skończyć się (raczej prędzej, niż później) przejściem Twojego pracownika do konkurencji.

·       Możliwość rozwoju i awansu

Pracownicy cenią sobie przede wszystkim pracę, która oferuje im rozwój i perspektywy. Warto więc jasno określać zasady, na jakich przyznawane są awanse i jak może wyglądać przykładowa ścieżka rozwoju takiego pracownika w Twojej firmie. Każdy pracownik pragnie mieć poczucie, że z czasem może osiągnąć więcej.

·       Zdrowa atmosfera wewnątrz firmy

Przyjazna atmosfera w firmie ma duży wpływ na poziom zadowolenia pracowników. Wielu z nich rezygnuje z pracy przez napiętą sytuację, konflikty ze współpracownikami, niesprawiedliwe postępowanie osób decyzyjnych czy z powodu nieporozumień z szefem… Tak, Twoje podejście do pracowników również jest bardzo istotne!

·       Benefity pozapłacowe

Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, jak wielu pracowników przywiązuje się do swojej pracy również z powodu pozapłacowych benefitów – jak np. dofinansowanie karty MultiSport, wyjazdy integracyjne, upominki na Święta lub inne, niekoniecznie materialne korzyści. Warto w nie inwestować i wprowadzić w firmie politykę, która będzie wspierała tego rodzaju inicjatywy. To świetny sposób na większe zaangażowanie pracownika i wzbudzenie w nim wewnętrznej motywacji („pracuję, bo chcę to robić”). 

·       Pochwały i docenianie pracownika

Na wewnętrzną motywację pracownika (i w konsekwencji na fakt, czy pozostaje on w jednym miejscu pracy) wpływa także to, w jaki sposób (i czy w ogóle) jest doceniany. Dobry pracownik często kieruje swoje kroki w kierunku konkurencji właśnie dlatego, że czuje się lekceważony i niedoceniany przez szefa. A czasami naprawdę wystarczy zaledwie kilka słów o dobrze wykonanej robocie. Oczywiście, warto inwestować również w system premiowy.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na zmniejszenie rotacji pracowników w Twojej firmie. Jeśli jednak, mimo wdrażania zmian i poprawiania warunków pracy, nie jesteś w stanie zatrzymać ludzi. To pamiętaj, że zarówno wykwalifikowanego i doświadczonego fachowca, jak i zaangażowanego pracownika, którego przyuczysz do zawoduznajdziesz na dryg.pl.

Ty wiesz kogo szukasz i wystarczy, że uwzględnisz swoje wymagania w ogłoszeniu, które opublikujesz na dryg.pl. A my, zaraz po opublikowaniu Twojej oferty, pokażemy Ci proponowanych kandydatów, których możesz zaprosić do rozmowy. Brzmi dobrze? A sprawdź, jak działa!

dryg znajdź pracownika

Znajdź pracownika na dryg.pl

  • 3 darmowe ogłoszenia w każdym miesiącu
  • generator treści ogłoszenia
  • możliwość porównania oczekiwań kandydatów (stawka, forma zatrudnienia)
  • natychmiastowa widoczność ogłoszenia w serwisie wraz z logo firmy
  • automatyczna dostępność ogłoszenia w agregatorach ofert pracy oraz na Facebooku i w Google Ads

Dodaj ogłoszenie za 0 zł

dryg kontakt