Artykuły

Artykuły / O co pytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?
O co pytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?
26.05.22
pobierz Zapisz artykuł jako PDF
O co pytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?

Przed Tobą rozmowa o pracę i chcesz przygotować się do niej jak najlepiej? Pamiętaj, że proces rekrutacyjny składa się nie tylko z Twoich odpowiedzi, ale również… i pytań! Dlatego mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, o co warto zapytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej.

Dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie rekrutacyjnej?

·      Dowiesz się więcej o firmie i stanowisku, na które aplikujesz

Przede wszystkim – zadawaj pytania dla własnego dobra. Dzięki temu dowiesz się więcej o podstawowych i istotnych kwestiach związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz (m.in. o czasie pracy, zmianach w grafiku, formie zatrudnienia, hierarchii w firmie czy możliwościach rozwoju).

To dobry sposób na uniknięcie wielu rozczarowań i nieporozumień, jeśli zostaniesz zatrudniony. Jeśli jakiś temat związany z firmą, stanowiskiem czy zakresem obowiązków nie jest dla Ciebie wystarczająco jasny, to jest to świetny moment, by o niego dopytać.

·      Możesz zyskać o oczach pracodawcy

Kolejną, równie ważną zaletą zadawania (odpowiednich!) pytań na rozmowie z potencjalnym pracodawcą jest fakt, że mogą one świadczyć na Twoją korzyść! Będą świadczyć m.in. o Twoim zainteresowaniu i motywacji do podjęcia zatrudnienia w danej firmie.

Skąd wiedzieć, o co pytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?

Jeśli w ofercie pracy nie ma istotnych informacji dotyczących podstawowych kwestii związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz, na rozmowie rekrutacyjnej warto o nie zapytać!

·      Forma zatrudnienia

To ważne, żeby wiedzieć, na czym stoisz i czego przy ewentualnym zatrudnieniu możesz się spodziewać. Pamiętaj, że forma zatrudnienia to jedna z najistotniejszych kwestii, które powinny być jasno i precyzyjnie przedstawione osobie ubiegającej się o pracę.

·      Czas i godziny pracy oraz ewentualne zmiany w grafiku

Nie bój się zapytać o to, jak rozliczany jest czas pracy i czy firma oczekuje nadgodzin albo jak wyglądają zmiany w grafiku i jak często są wprowadzane. To sprawy, które bardzo wpływają na codzienny komfort pracy i warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu się w danej firmie.

·      Możliwości rozwoju zawodowego i awansu

W zależności od specyfiki i rodzaju stanowiska, na które aplikujesz, w dobrym tonie może okazać się również pytanie o możliwości rozwoju zawodowego (oczywiście, jeśli ta kwestia nie została poruszona wcześniej).

Takie pytania świadczą m.in. o tym, że po ewentualnym zatrudnieniu z chęcią będziesz podnosić swoje kompetencje i nie obawiasz się nowych wyzwań. Wielu pracodawców uważa to za dużą zaletę, bo pracownicy, którzy chcą z daną firmą związać swoją przyszłość, zazwyczaj wykazują się dużym zaangażowaniem w swoje obowiązki.

·      Typowy dzień pracy na stanowisku, na które aplikujesz

Na rozmowie rekrutacyjnej możesz zapytać również o to, jak wyglądałby typowy dzień na stanowisku, na które aplikujesz.

Pomoże Ci to zarówno rozwiać ewentualne wątpliwości, jak i dowiedzieć się, z czym w praktyce wiąże się praca, o którą się ubiegasz. To także świetny sposób na skonfrontowanie z rzeczywistością swoich wyobrażeń na temat danego stanowiska pracy.

Pytania na koniec rozmowy rekrutacyjnej

To dobry moment, by zrobić dobre – ostatnie – wrażenie, dlatego nie rezygnuj z tej szansy! W zależności od przebiegu rozmowy o pracę, na koniec możesz wykorzystać któreś z poniższych pytań:

  • Czy mogę udzielić Państwu innych, istotnych informacji, które pomogą w rekrutacji?
  • Czy jest coś, o czym nie rozmawialiśmy, a co powinien wiedzieć przyszły pracownik w Państwa firmie?

Tych pytań nie zadawaj potencjalnemu pracodawcy

Kwestia zadawania pytań potencjalnemu pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej może jednak okazać się „bombą z opóźnionym zapłonem”. Jakich pytań na pewno nie należy zadawać w trakcie procesu rekrutacyjnego?

  • Kiedy mogę przejść na zwolnienie lekarskie?
  • Od kiedy będzie należał mi się urlop?
  • Co się stanie, jeśli w najbliższym czasie zajdę w ciążę?
  • Kiedy mogę ubiegać się o podwyżkę?

Te pytania, choć w gruncie rzeczy nie ma w nich nic złego, nie są najlepszym pomysłem na początkowym etapie współpracy (ani tym bardziej na rozmowie rekrutacyjnej). Niestety, mogą sprawić, że potencjalny pracodawca oceni Twoje zaangażowanie i motywacje do podjęcia pracy bardzo nisko. A wtedy raczej nie ma co czekać na telefon z propozycją zatrudnienia…

dryg znajdź pracownika

Znajdź pracę na dryg.pl

  • Stawka na rękę podana w każdej ofercie pracy
  • Forma zatrudnienia, lokalizacja i oczekiwania jasno określone
  • Aplikowanie na oferty jest proste – możesz zadzwonić lub wybrać szybką aplikację bez CV
  • Gwarantowana odpowiedź w ciągu 7 dni

Przeglądaj oferty pracy

pobierz Zapisz artykuł jako PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

dryg kontakt