Artykuły

Artykuły / Zmiana pracy – dlaczego nie warto się jej bać?
Zmiana pracy – dlaczego nie warto się jej bać?
24.11.22
pobierz Zapisz artykuł jako PDF
Zmiana pracy – dlaczego nie warto się jej bać?

„Szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego”… Znasz to powiedzenie? To samo może, ale nie musi, sprawdzić się w kontekście warunków pracy czy też pensji. Czy w czasach, które coraz głośniej nazywane są niepewnymi, warto rozglądać się za nową pracą? Zawsze warto… „być kowalem własnego losu”!

Dlaczego nie warto bać się zmiany pracy?

Zmiana pracy jest wydarzeniem stresującym – nie ma co do tego wątpliwości. Bywa jednak, że im dłużej pozostajemy w jednej firmie (i w dodatku na tym samym stanowisku) to tym trudniej wyobrazić sobie zmianę pracy. Z czasem jesteśmy w stanie zaakceptować irytujące zwyczaje szefa lub współpracowników, brak lepszej perspektywy, obcięte premie i słabą atmosferę. Wszystko w imię tzw. świętego spokoju lub w obawie, że gdzie indziej przecież może być gorzej. „Mogą mnie zatrudnić, żeby zaraz zwolnić”, „Mogę się nie sprawdzić” czy też „Czasy takie niepewne…”. I tak dalej… Czy nie to, często słyszysz w swojej głowie?

· Najgorsze scenariusze spełniają się bardzo rzadko

… żeby nie powiedzieć, że prawie wcale! Lęk przed zmianą pracy w większości przypadków nie wynika z rzeczywistych zagrożeń. Po prostu łatwo przychodzi nam układanie negatywnych scenariuszy, które hamują nas w działaniu. A także utwierdzają w przekonaniu, że „dobrze jest, jak jest, a gdzie indziej może być tylko gorzej”. Warto wiedzieć, że ludzki umysł po prostu woli stabilizację i to, co znajome. Dlatego zrobi wszystko, aby zatrzymać Cię w miejscu – nawet jeśli jest Ci źle i w każdy poniedziałek z coraz większą niechęcią wychodzisz z domu.

· Zawsze warto powiedzieć – „sprawdzam!”

Jeśli od dłuższego czasu tkwisz w pracy, która Ci nie służy lub, co gorsza, szef straszy tym, że na Twoje miejsce jest kolejka chętnych. To pamiętaj, że zawsze warto powiedzieć – „sprawdzam!”. I nie chodzi tu – dla odmiany – o straszenie szefa tym, że odejdziesz, a sprawdzenie ofert pracy, która Cię interesuje. Porównanie wynagrodzenia i warunków, jakie oferują pracodawcy. A sprawdzi się w tym świetnie aplikacja mobilna dryg.pl, gdzie znajdziesz aktualne oferty pracy od pracodawców z Trójmiasta i okolic z podaną pensją i szczegółami proponowanego zatrudnienia. Wystarczy, że podasz swoje oczekiwania i lokalizację, która Cię interesuje, a wtedy zobaczysz wszystkie oferty z Twojej najbliższej okolicy z podaną stawką na rękę! Co więcej – jeśli masz aplikację dryg.pl to pracodawcy sami mogą wysyłać Ci zaproszenia do rekrutacji, którą chcą Cię zainteresować. Sprawdź, jak to działa, bo być może nowa praca i to za lepszą stawkę, jest bliżej niż Ci się wydaje.

· Masz dryg? Wykorzystaj go!

Strach przed zmianą pracy może wynikać też ze słabej wiary w swoje umiejętności albo niedoceniania siebie. A przecież to właśnie Ty musisz być swoim największym kibicem!

Doskonale wiesz, do jakiej pracy masz dryg i co idzie Ci dobrze. Określ swoje mocne strony i sprawdź sam_a dla siebie, na jak wiele ofert pracy możesz i chcesz odpowiedzieć. Jeśli wstrzymuje Cię fakt, że nie masz aktualnego CV i nie za bardzo masz czas, aby je teraz tworzyć to pamiętaj, że na dryg.pl nie jest ono wymagane. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mobilną (TU) i odpowiesz na kilka pytań, dzięki którym pracodawca pozna Twoje umiejętności i oczekiwania. I to wystarczy, aby mógł Cię zaprosić do rekrutacji. To też świetna opcja, jeśli nie chcesz aktywnie szukać pracy, ale wolisz, aby sama Cię znalazła! 😉

Jak oswoić strach przed zmianą pracy, czyli od czego zacząć

· Naucz się robić rzetelny bilans zysków i strat

Naucz się, zamiast układania czarnych scenariuszy, robić racjonalny bilans zysków i strat związanych z potencjalną ofertą pracy. Co możesz dzięki niej zyskać? Ile więcej zarobisz? Jak z lokalizacją? Co możesz stracić? Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy? Na czym Ci najbardziej zależy? Fakty, fakty i jeszcze raz fakty, żadnych mitów.

Dzięki takiej analizie skupisz się na konkretach, odsuwając od siebie uczucie strachu i niepewności. To naprawdę działa!

· Dokładnie sprawdzaj warunki zatrudnienia i stawkę na rękę

Na lęk związany ze zmianą pracy świetnie działają rzetelne informacje. Jeśli na samą myśl o nowej pracy zaczynasz czuć niepokój, spróbuj bez presji i na luzie, dowiedzieć się, jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy i jego firmie.

Sprawdzaj, jakie oferuje stawki na rękę – są obowiązkowe w ogłoszeniach publikowanych na dryg.pl – a także, co proponuje w ramach benefitów i określa w warunkach zatrudnienia. Przeanalizuj lokalizację miejsca pracy – wiadomo, im bliżej, tym lepiej. I oceń czy taka zmiana może Ci się opłacić!

· Bój się (jak już musisz 😉) i rób

Jedną z najlepszych metod oswajania lęku jest… działanie! Z czasem lęk powszechnieje tak samo, jak wszystko inne. Przeglądanie ofert pracy, sprawdzanie aktualnych stawek, chodzenie na rozmowy rekrutacyjne i rozmowy z osobami, które zmieniły pracy… wszystkie te działania sprawią, że strach przed zmianą pracy naprawdę się zmniejszy.

Jeśli dołożysz do tego odrobinę wiary w lepszą pracę bliżej domu i przypomnisz sobie, że masz dryg – zmiana powinna przyjść gładko. Pamiętaj, że szukając pracy na dryg.plwiesz, ile zarobisz i gdzie jest oferowana praca.

dryg znajdź pracownika

Znajdź pracę na dryg.pl

  • Stawka na rękę podana w każdej ofercie pracy
  • Forma zatrudnienia, lokalizacja i oczekiwania jasno określone
  • Aplikowanie na oferty jest proste – możesz zadzwonić lub wybrać szybką aplikację bez CV
  • Gwarantowana odpowiedź w ciągu 7 dni

Przeglądaj oferty pracy

pobierz Zapisz artykuł jako PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

dryg kontakt